Janusz Olejniczak – radiowy popularyzator muzyki  - miniatura

Janusz Olejniczak – radiowy popularyzator muzyki

– za objawienie się wybitnego pianisty w roli równie wybitnego popularyzatora polskiej muzyki, w prowadzonej wspólnie z Jerzym Kisielewskim audycji „Co słychać” w Polskim Radiu „Radio dla Ciebie”

----------

Sekret sukcesu piątkowych audycji, prowadzonych między godz. 20.00 i 22.00, kryje się nie tylko w niezwykle sympatycznej, prostolinijnej atmosferze, jaką stwarzają prowadzący, jak również w doborze bardzo interesujących rozmówców. Gośćmi duetu byli m.in. Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Michał Urbaniak, Rosław Szaybo, Wiesław Ochman, Jakub Józef Orliński, Marzena Diakun i wielu innych kompozytorów, muzyków, ludzi sztuki. Audycja stałą się już jedną ze sztandarowych audycji „Radia dla Ciebie”, bije dziś rekordy popularności i słuchalności. Audycji można słuchać nie tylko na antenie – jest transmitowana w wersji audio oraz wideo na stronie internetowej radia. Pomysłodawcą audycji jest Tadeusz Deszkiewicz, Prezes „Radia dla Ciebie”.

Zarówno Olejniczak, jak i Kisielewski prywatnie żartują, że do prowadzenia audycji „Co słychać?” przygotowywali się od kilkudziesięciu już lat. Podobno ich pierwsze rozmowy, prowadzone wieczorami, zaczęły się tuż po powrocie Olejniczaka z Paryża. I wyglądały (przynajmniej z perspektywy Danuty Olejniczak – matki wirtuoza) w ten sposób: Wieczorem podjeżdżał samochód Jerzyka, z którego przez kolejne 2-3 godziny nikt nie wychodził – przyjaciele zawsze mieli problem z zakończeniem rozmowy, aż dochodzili do wniosku, że nie ma co tej próby kontynuować i auto spod domu odjeżdżało.

Owo przygotowanie do programu z pewnością nie polegało jedynie na tych wspólnie „przegadanych” godzinach. Jerzy Kisielewski jest powszechnie znanym i cenionym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, felietonistą i autorem wydanej w 2014 roku wyśmienitej książki Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne. Wydawcą audycji jest Grażyna Luber.

Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodzony we Wrocławiu, był najmłodszym laureatem 8. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu w 1972 roku. Koncertuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Poza żelaznym repertuarem klasycznym wykonuje polską muzykę współczesną. Występował z orkiestrami pod dyrekcją najznamienitszych dyrygentów. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych.

Jest ośmiokrotnym laureatem nagrody „Fryderyk”, a za całość dorobku artystycznego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). Nagrał ponad 40 płyt i ścieżki dźwiękowe do dwóch słynnych filmów: Pianisty Romana Polańskiego oraz Błękitnej nuty Andrzeja Żuławskiego, w której wystąpił w aktorskiej roli Fryderyka Chopina.

Wielokrotnie zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od ubiegłego roku współpracuje także z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

powrót do listy drukuj