The Whoop Group - miniatura

The Whoop Group

– kwartet saksofonowy, za debiutancką płytę „Crimes” (wyd. Sarton) i działalność koncertową

----------

The Whoop Group to młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół, składający się z wyróżniających się saksofonistów młodego pokolenia. Tworzą go Kuba Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy). Każdy z członków kwartetu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą nierzadko sami aranżują na swój skład instrumentalny. Świetnie czują się także w muzyce rozrywkowej, jazzie, funku, a nawet folku.

Działalność koncertową rozpoczęli we wrześniu 2016 roku podczas audycji „Five o’Clock” Programu 2 Polskiego Radia. Od tego czasu regularnie koncertują, ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności. W 2017 roku wzięli udział w trzech konkursach kameralnych, które wygrali. Są laureatami I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie, Nagrody Głównej F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Paryżu, a także I nagrody i Tytułu Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

Ważnym aspektem pracy zespołu jest aktywna współpraca z kompozytorami z Polski oraz z całego świata (m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Węgier), którzy często dedykują im swoje utwory.

Wiosną 2018 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu – Crimes (wyd. Sarton), zawierająca autorskie aranżacje znanych dzieł muzyki klasycznej, takich jak Cztery pory roku Antonio Vivaldiego, Utwory liryczne Edvarda Griega czy Preludia Fryderyka Chopina. Wykonanie tych kompozycji na saksofonach budzi kontrowersje w środowisku muzycznym, do czego nawiązuje tytuł albumu – crimes (z ang. zbrodnie).

– Album ten jest zatem absolutnie zamierzonym pójściem pod prąd szeroko pojętego kanonu muzyki klasycznej. – podkreślają muzycy kwartetu. – W pełni świadomi skali naszego występku, nadaliśmy temu projektowi tytuł The Whoop Group – Crimes, ponieważ wiemy, że jest on naruszeniem przez nas pewnego rodzaju muzycznego sacrum. Głęboko wierzymy, że ten śmiały krok pomoże otworzyć nie tylko uszy, ale i oczy muzyków, krytyków oraz melomanów na saksofon, który pomimo swojego młodego wieku oraz bogatej historii w muzyce rozrywkowej, w końcu zostanie także w pełni doceniony jako instrument klasyczny.

Na płycie znalazły się także utwory oryginalnie napisane na kwartet saksofonowy przez współczesnych kompozytorów – Ciudades Willema van Merwijka, holenderskiego artystę kryjącego się pod pseudonimem Guillermo Lago, oraz Fireworks Francuza Karola Beffy.

powrót do listy drukuj