Hubert Rutkowski - miniatura

Hubert Rutkowski

Ur. 1981, pianista, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze w 2007 roku. „Gramophone Magazine” opisał go jako wrażliwego poetę dźwięku, a jego interpretacje jako bliższe stylowi Friedmana czy Paderewskiego – w przeciwieństwie do aktualnych, często zestandaryzowanych praktyk wykonawczych. Alexei Lubimov podkreślił szczególne poczucie swobody, formy i zmysłową radość w grze Rutkowskiego, a Paul Badura-Skoda – wrażliwość i stylowość jego interpretacji przy doskonałym warsztacie pianistycznym.
Muzyka polska zajmuje szczególne miejsce w repertuarze i działalności artystycznej pianisty. Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina (światowa premiera fonograficzna) oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie Pupils of Chopin dla wytwórni Naxos oraz koncertów fortepianowych uczniów Chopina – Thomasa Tellefsena i Carla Filtscha z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza dla wytwórni CD Accord.
Prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich, jak m.in. Schleswig Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi. W lipcu 2015 roku debiutował w Laeiszhalle-Musikhalle w Hamburgu, gdzie wykonał Koncert fortepianowy f-moll Chopina z Hamburger Symphoniker pod dyrekcją Ulricha Windfuhra.
W maju 2016 roku dokonał polskiej premiery Diversions op. 21 na lewą rękę Benjamina Brittena z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Kulminacją tego sezonu artystycznego był recital w ramach Husum Klavierfestival w Niemczech, gdzie artysta zaprezentował program z muzyką polską, tj. utwory T. Leszetyckiego, I. J. Paderewskiego, I. Friedmana oraz W. Lutosławskiego. Koncert został owacyjnie przyjęty pięcioma bisami.
W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. Jako pianista i pedagog współpracuje z Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, gdzie prowadzi cykl koncertów na instrumentach kolekcji A. Beurmanna. W roku 2013 nagrał płytę z utworami C. Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), a w roku 2015 z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla brytyjskiej wytwórni Piano Classics.
W listopadzie br. pianista zainauguruje III Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego w Filharmonii Narodowej, gdzie wykona Koncert fortepianowy T. Leszetyckiego i Fantazję polską I. J. Paderewskiego na odnalezionym w Niemczech historycznym fortepianie Bösendorfera z 1882 roku, który należał do Leszetyckiego. Hubertowi Rutkowskiemu towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy.
Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (2005). Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. W latach 2005-2009 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.
W kwietniu 2010 roku, w wieku 28 lat, wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. W kwietniu został wybrany na stanowisko kierownika Katedry Fortepianu tejże Uczelni. Od roku 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremie.
Hubert Rutkowski w lutym br. został prezesem Towarzystwa Chopinowskiego w Hamburgu. Jest również założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. T. Leszetyckiego w Warszawie.
W 2013 roku powołał do życia Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu, którego trzecia edycja odbędzie się w lipcu 2017 roku. Konkurs obejmuje swym zasięgiem uczelnie i szkoły muzyczne w Niemczech. Jednym z najważniejszych osiągnięć konkursu jest przyznana nagroda – nagranie płyty z utworami polskiego pianisty i kompozytora Józefa Hofmana dla wytwórni Naxos.
Za działalność artystyczną, pedagogiczną i menadżerską w obszarze kultury został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu (2013).

powrót do listy drukuj