Dorota Miśkiewicz - miniatura

Dorota Miśkiewicz

Wokalistka, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne" bezprecedensowego koncertu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Jej konsekwencja, zapał, wyobraźnia, talent oraz magnetyczna osobowość zaowocowały wydarzeniem, podczas którego 1200-osobowa publiczność wstała owacyjnie z krzeseł w niecałe trzy sekundy po wybrzmieniu ostatniego utworu, a bisom nie było końca.

Koncert odbył się 16 maja 2016 roku w Warszawie i został zarejestrowany na płycie CD i DVD, których premiera planowana jest na 14 października br. Zostanie on także wyemitowany w dwóch częściach w TVP 2.

Pianiści, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego koncertu z Dorotą Miśkiewicz to muzycy tworzący historię polskiego jazzu (m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński), młodsi artyści (m.in. Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin) oraz reprezentanci najmłodszej generacji (Dominik Wania, Piotr „Pianohooligan" Orzechowski). W gronie tym znaleźli się także Bartek Wąsik i Emilia Sitarz (Lutosławski Piano Duo reprezentujące muzykę poważną) oraz Grzegorz Turnau (tym razem w roli pianisty). Koncert PIANO.PL to osobisty hołd złożony przez Dorotę Miśkiewicz rodzimej pianistyce. A jako że najbliższym jej gatunkiem jest jazz, podkreśliła ona nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych. W programie koncertu znalazły się znane piosenki, należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został subiektywnymi upodobaniami artystki. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawiła jednak każdemu z pianistów. Niektóre opracowania są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają.

Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą – ich wspólna piosenka Um Pincelada spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ten duet pociągnął za sobą kolejny – piosenkę So gia nagraną ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Artystka ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski wirtuoz – Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci, realizowane przez artystkę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Dorota Miśkiewicz nagrała 5 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba projektów, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.

powrót do listy drukuj