Adam Bałdych - miniatura

Adam Bałdych

Ur. 1986, skrzypek i kompozytor. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Artysta oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Adam Bałdych świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.
W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach.
Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej Act Music, gdzie w 2012 roku wydał premierowy album Imaginary Room w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. W 2014 roku ukazał się jego kolejny album, nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany The New Tradition, a w sierpniu 2015 – trzeci, zarejestrowany z norweskim zespołem Helge Lien Trio, zatytułowany Bridges.
W czerwcu 2016 roku Adam Bolesław Bałdych został odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi” przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu „Gazety Wyborczej”, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był również trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk (2013, 2015 i 2016) w kategorii Artysta Roku – Muzyka Jazzowa.
Wśród muzyków, z którymi współpracował są zarówno uznani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, Leszek Możdżer, Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, jak i artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet).
Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej, pisząc na duże składy – w 2014 roku powstał cykl utworów Mozaika na orkiestrę i kwintet jazzowy, odnoszący się do mieszanki kulturowej ludności napływowej na tzw. Ziemie Odzyskane i czerpiący z ich tradycji, a w 2015 – Mozaika Impresje na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina. Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną artysta działa również jako kompozytor muzyki teatralnej, współpracując z wieloma teatrami i reżyserami (Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

powrót do listy drukuj