Daniel Stachuła - miniatura

Daniel Stachuła

Reżyser i dramaturg.

Absolwent teatrologii, filologii polskiej oraz międzywydziałowej specjalności operologicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtworzy Festiwal „Opera Know-how” oraz projekt „Off Opera”, które mają na celu konfrontowanie opery z kulturą alternatywną, a zarazem uwypuklają jej związki ze współczesnością. W teatrze operowym poszukuje możliwości nieustannej gry pomiędzy dystansem a bliskością: sceny i widowni, muzyki i słowa, dźwięku i ciszy. Jako laureat kilkudziesięciu festiwali słowa (m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa, Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej, Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa) swoje artystyczne zainteresowania – obok opery – kieruje także w stronę małych form teatralnych.

Jako reżyser zadebiutował w ramach Laboratorium Teatru Operowego w 2016 roku na dużej scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, realizując dzieło Henry’ego Purcella Dydona i Eneasz wspólnie z wybitnym kontratenorem i dyrygentem muzyki dawnej Paulem Esswoodem. W swoich działaniach artystycznych interesuje się także najmłodszym widzem – w 2014 roku zrealizował spektakl dla dzieci Pomiędzy na podstawie Rymów dziecięcych op. 49 Karola Szymanowskiego do słów poznańskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2015 roku objął funkcję dramaturga spektaklu Antreprener w kłopotach, odpowiadając za koncepcję dramaturgiczną przedstawienia, rekonstrukcję i opracowanie libretta Wojciecha Bogusławskiego do muzyki Domenica Cimarosy. Zajmuje się także edukacją teatralno-muzyczną, prowadząc warsztaty oraz zajęcia teoretyczne dla uczniów i studentów.

Jego praca magisterska poświęcona teatrowi operowemu Wojciecha Bogusławskiego pt. Bękarty teatru. Charakterystyka porównawcza melodramatu i libretta operowego w twórczości Wojciecha Bogusławskiego na przykładzie „Izkahara, króla Guaxary” oraz „Herminii, czyli Amazonek” została wyróżniona Nagrodą Specjalną im. Jerzego Gota dla najlepszej pracy magisterskiej z zakresu historii teatru polskiego w konkursie organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Obecnie Stachuła jest doktorantem Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego działalność naukowa skupiona jest wokół problematyki libretta, historii inscenizacji oraz relacji: słowo – muzyka – teatr. Swoje artykuły i eseje publikuje w czasopismach specjalistycznych oraz tomach zbiorowych.

powrót do listy drukuj