Spektakl baletowy

Spektakl baletowy "Święto wiosny"

Spektakl baletowy w trzech częściach do muzyki Święta wiosny Igora Strawińskiego zrealizowany został z okazji 100-lecia Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa. Jego premiera, która miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w dniu 11 czerwca 2011 roku, była wydarzeniem wyjątkowym – żaden dotąd zespół na świecie nie zaproponował swojej publiczności i nie zmierzył się w jednym wieczorze baletowym z trzema różnymi choreografiami słynnego dzieła Strawińskiego. Spośród ponad dwustu różnych choreografii, jakie powstały na scenach świata, twórcy spektaklu wybrali dwie najsłynniejsze, które weszły do kanonu repertuarowego współczesnego baletu: rewolucyjną, prapremierową wersję Wacława Niżyńskiego jako „sceny z życia pogańskiej Rusi” (1913), w rekonstrukcji Millicent Hodson, oraz pół wieku późniejszą, legendarną interpretację choreograficzną Maurice'a Béjarta (1959), pomyślaną jako uniwersalny „hymn na cześć zbliżenia Mężczyzny i Kobiety, połączenia nieba z ziemią, tańca życia i śmierci”. Pomiędzy nimi znalazła się jedna z najświeższych wersji, „obrazoburcza i ekscytująca” izraelskiego choreografa Emanuela Gata (2004), animowana z wykorzystaniem latyno-amerykańskiej salsy.

Spektakl przygotował Polski Balet Narodowy, a Orkiestrę Opery Narodowej przygotował i poprowadził Łukasz Borowicz. W produkcji spektaklu wzięli udział także zaproszeni baletmistrzowie z zagranicy: amerykańska choreografka i historyk tańca Millicent Hodson, która osobiście zrealizowała swoją rekonstrukcję choreografii Niżyńskiego, asystenci Emanuela Gata – Mia Alon, Roy Assaf i Michael Löhr oraz znawcy choreografii Béjarta, byli jego tancerze – Tony Fabre, Kyra Kharkevitch i Domenico Levré.

Realizacją potrójnego Święta wiosny Polski Balet Narodowy włączył się w międzynarodowe obchody 100-lecia Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa – zespołu, którego skład wypełniony był w połowie polskimi tancerzami, absolwentami ówczesnej szkoły baletowej Teatru Wielkiego. Święto wiosny przypomniane zostało jako najwybitniejsze dzieło choreograficzne słynnego polskiego tancerza Wacława Niżyńskiego, którego rzeźbę (pierwszą w Polsce) odsłonięto w foyer Teatru Wielkiego przy okazji premiery spektaklu.

powrót do listy drukuj