Stanisław Leszczyński - miniatura

Stanisław Leszczyński

Teoretyk muzyki specjalizujący się w analizie interpretacji (studia w Akademii Muzycznej w Warszawie), krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w P. P. Polskie Nagrania (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego).

Pomysłodawca, redaktor i wydawca płyt z muzyką polską (między innymi: Jarzębskiego, Dobrzyńskiego, Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, z udziałem artystów tej miary, co Artur Rubinstein, Martha Argerich, Fou Ts'ong, Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Marylin Horne, Orkiestra XVIII wieku i inni), nagrodzony jako pierwszy Paszportem „Polityki” za propagowanie muzyki polskiej. Czterokrotnie był redaktorem Kroniki Płytowej Konkursu Chopinowskiego. Od 1984 roku wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie.

W latach 1998-2003 zastępca dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od marca 2004 roku jest zastępcą dyrektora ds. Edukacji Muzycznej, Nagrań i Koncertów w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.
Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych „Chopin i jego Europa” (nominowany za to do Nagrody im. Norwida) oraz serii płytowej Real Chopin. Zapraszany do jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Belgradzie, Luksemburgu, Genewie i Amsterdamie. Konsultant XVI Międzynarodowego Konkursu Chopina w Warszawie. Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

powrót do listy drukuj